Djolé

Djole w wykonaniu Mamady Keita

Tekst piosenki:

Laila i ko korobé, korobé, korobé, mami watoné, aya, sico leleleko aya

sico la i ko na, sico la i ko, wa wango sico la i ko, wa wango sico la i ko

 

W polskim przekładzie:
Mani opuszcza nas by wyjść za mąż
Zagrajcie na swoich bębnach, pożegnamy się z nią
Mani nie zapomni dźwięku naszych bębnów
Zawsze pamiętaj o rodzinnej wiosce
Teraz wszyscy zagrajmy dla odchodzącej Mani


Djolé (czyt. Dżjole), jest to taniec-masek ludzi "Temine" pochodzących z Sierra Leone. Zgodnie z tradycją jest grany na kwadratowych bębnach w różnych rozmiarach; Sicco's (lub inna nazw. SICO). Maska przedstawia kobietę chociaż noszona jest przez mężczyznę podczas tańca.

 

Djole gra się zwykle podczas wielkich świąt, które angażują wiele wsi z okazji dobrych zbiorów, końca Ramadanu lub małżeństwa. W Sierra Leona dominującą religią jest islam (59,7%).

Obecnie rytm został przearanżowany do grania z djembe i jest bardzo popularny w szczególności w Gwinei.

Co ciekawe spędziłem sporo czasu, aby zaprezentować podczas gry kwadratowy bęben Sicco, albo nie ma, albo źle szukałem. Za to znalazłem instrument do kupienia i trochę informacji o nim. 

 

Zniewoleni afrykańczycy mieli zakaz posiadania bębnów, ponieważ grając na nich, mogli aspirować do wolności. Także służyć jako środek komunikacji. (moje przypuszczenie) Niewolnicy grając głośno mogli dać sygnał do buntu innym niewolnikom w sąsiadującej plantacji.

 

Dlatego też musieli zrobić bęben który nie rzucałby się w oczy, miał się wtopić w otoczenie, wyglądać jak mebel. Tak powstał bęben kwadratowy. 


Film poniżej przedstawia bębny "Maroon" pochodzące z Jamajki. Są bardzo podobne do Sikko, dlatego też się pomyliłem. Albo producent tych bębnów się pomylił, wydają się bardzo podobne.

/edit

Nie pomyliłem się to są te same bębny tylko inne nazwy. Standardowo to bębny powstały na Jamajce, a potem powędrowały do Sierra Leone. 

Bębny które widzimy na filmie zostały specjalnie wykonane dla brytyjskiego muzeum. Niestety na cały filmie nie ma choćby jednego uderzenia w żaden z tych ciekawych bębnów.

 

Tłumaczanie opisu producenta tych bębnów Sikko.

 

Sikko jest strojone ręcznie. Cienki kwadratowy bęben wykonany z drewna "Melina". Do ramy jest przybita kozia skóra. Istnieją różne rozmiary sikkos, z których każdy ma inną wysokość tonu. Jest to przestrajalny instrument gra się na nim ręką lub kijem.


Sikko zazwyczaj gra się trzymając go pionowo w jednej ręce z boku ramy i uderzając go drugą ręką (lub kijem). Zwykle jest kilku graczy sikko grający równocześnie w zespole, każdy z nich gra o różnym rozmiarze sikko.


Sikko pochodzi z regionów południowej Gwinei i północnej Sierra Leone. Gra się na nim w lokalnych uroczystościach sąsiedzkich, takich jak wesela. System strojenia ramki z tyłu urządzenia umożliwia bardzo elastyczne strojenie.

 

 Ta wersja na która jest na zdjęciu pochodzi z Gwinei (Afryka Zachodnia).


Dzięki producentowi bębnów alpa rhytm mam oryginalne Djolé grane na kwadratowych bębnach!

Źródła:

 

Producent bębnów Sicco

http://www.alpharhythmroots.com/Sikko.html

 

Rozpiski do grania djole

http://www.paulnas.eu/wap/djole.html